Administration

Drew, Josh
Director of CTAE
Dutcher, Marnie
Assistant Principal
Gilman, Donald
CEO Ignite College and Career Academy
Hadley, Kimothy
Principal
Mitchell, Martin
Assistant Principal
Moncrief, Joseph
Assistant Principal
Price, Coleman
Athletic Director
Suggs, Elizabeth (Betty)
Work-Based Learning Coordinator

Teaching Staff

Amaro, Jesus
ESOL
Arshi, Afrose
Science - Department Chair
Augustian, Roy
Physical Science
Begum, Farha
Science
Belcher, Anita
Teacher ELA
Blantz, Michelle
Exceptional Education
Blue, Paul
Exceptional Education
Braswell, Samantha
Study Skills
Coley, Tamara
CTAE
Cook, David
CTAE - JROTC
Cooper, Kimberly
English
Couch, Ross
Health/PE and Head Football Coach
Davis, Kimberly
Social Studies
Dowdey, Carolyn
Exceptional Education
Duke, Chad
Foreign Language - Spanish
Dunlap, Lisa
Special Education
Dyson, Shanicka
Foreign Language - Spanish
Eldridge, Kenneth
Health/PE
Erra, Grace
Mathematics Department Chair
Forehand, Jill
English - Department Chair
Frazier, Katrina
Guidance Counselor
French, Shalnica
Mathematics
Gentry, Philip
CTAE - Young Farmers
Genwright, Johnny
Credit Recovery
Green, Alicia
CTAE Business Marketing - Department Chair
Green, Nancy
CTAE - Culinary Arts
Griggs, Jeanne
ELA Department Chair
Hamilton, Daphane
Math
Harris, Sherri
Health/PE
Harvey, Eric
CTAE - Information Technology
Harvey, Pamela
CTAE - Business Teacher
Heath, Lynn
Social Studies
Herring, Andrew
Science
Holloway, Elizabeth
Exceptional Education
Howell, Seth
CTAE - JROTC
Hughes, Debra
Band
Ingram, Shaquita
CTAE - Health Care
Jimenez, Felix
Foreign Language - Spanish
Johnson, Sekemia
CTAE - Early Childhood
Khan, Zara
Science
Kheraj, Shaifaly
Special Education
Lightner, Becky
Business - IGNITE CCA
Lockett, Alonzo
Credit Recovery
Long, Leslie
Scoail Studies
Lundy, Phyllis
Exceptional Education
Marshall, Kevin
JROTC
Masters, Janet
World History Department Chair
Mathews, Keywa
CTAE Department Chair
McConnell, Justin
Foreign Language - French
Mitchell, Barbara
CTAE - Health Care
Mohamad, Mujeebuddin
Physical Science Department Chair
Mohanan, Shainy
Exceptional Education
Mohl, Fred
CTAE - Automotive
Moore, Jimmy
Social Studies
Nalla, Sujatha
Exceptional Education
Ndaayezwi, David
Mathematics
Parter, Mark
Social Studies - Department Chair
Parveen, Najma
Physical Science
Potluri, Jyothi
Special Education
Price, Coleman
Athletic Director
Rankine, Ethel
CTAE - Technology
Ross, Linda
Social Studies
Sampson, LyQuita
Special Education
Saritha, Sheryl
Exceptional Education
Sims, Kamecha
Mathematics
Smith, Wanda
English
Speir, Molly
Health and PE Department Chair
Sultana, Nasreen
Mathematics
Sumner, Amanda
CTAE - Business Teacher
Tabbasum, FNU
Mathematics
Tahiyat, Raksa
Mathematics
Tarrer, Kyna
Exceptional Education
Tedford, Cassandra
World History
Thomas, Keith
Chours
Thomas, Sumam
Science
Walton, Veronica
Mathematics
Williams, Letitia
Art - Department Chair
Wilson, Tracy
Exceptional Education - Department Chair
Woodson, Sarinda
CTAE

Support Staff

Barrett, Kim
Counselor
Brown, Eric
Title 1 - Paraprofessional
Cummings, Phoenecia
Math Instructional Coach
Davis, Irma
Registrar
DeMott, Cynthia
ELA Instructional Coach
English, Andrea
Counselor Assistant
Farias, Christina
Administrative Assistant
Foster, La'Erieia
Exceptional Education - Paraprofessional
Fulks, Sherlanda
Exceptional Education - Paraprofessional
Galloway, Sonya
Attendance Clerk
Harris, Jennifer
Exceptional Education - Paraprofessional
Harvey, Latonya
Administrative Assistant
Huiras, Samantha
Counselor
Ingram, Porscha
Exceptional Education - Paraprofessional
Mahome, Natashia
ISS Instructor
Mitchell, Jeanette
Media Paraprofessional
Thomas, Sherry
Exceptional Education - Paraprofessional
Tumlin, C.L.
Media Specialist
Williams, Amy
Bookkeeper